مقالات

راهنمای کامل نظافت اجاق گاز

چگونه اجاق گاز را تمیز کنیم

با اینکه بیشتر ما عادت داریم که پس از هر بار آشپزی یا دست کم هر هفته یک بار، سطح اجاق گاز را تمیز و مواد پخش شده روی صفحه اجاق را پاک کنیم، اما باز هم بخش‌هایی از اجاق گاز با گذشت زمان به نظافت اساسی نیاز دارد. وقت خانه‌تکانی که می‌شود، یکی از کثیف‌ترین قسمت‌های آشپزخانه، گوشه‌های صفحه اجاق و سرشعله هاست که شاید در جریان نظافت روزمره با دقت و وسواس لازم نظافت نشوند. تمیز کردن اجاق گاز نه‌تنها برای تمیز ماندن این وسیله مهم آشپزخانه، بلکه برای ایمنی و تضمین کارایی آن بسیار مهم است. اجاق گاز وقتی تمیز باشد، درست کار می‌کند و خطر آتش‌سوزی بخاطر تجمع لایه‌های چربی روی آن کاهش می‌یابد.

در ادامه راهنمای جامع نظافت اجاق گاز را در 10 گام مرور می‌کنیم.

گام نخست: وسایل لازم را آماده کنید

پیش از شروع نظافت، این وسایل را آماده و کنار دستتان داشته باشید:

 • مایع ظرفشویی یا یک پاک‌کننده چربی ملایم
 • جوش شیرین
 • سرکه
 • پارچه‌های میکروفایبر یا اسفنج
 • فرچه
 • مسواک (اختیاری)
 • دستکش محافظ
 • سطل آب گرم و صابون

گام دوم: اقدامات ایمنی را انجام دهید

تمیزکردن اجاق گاز شامل مقابله با چربی و مواد شیمیایی بالقوه مضر است. با پوشیدن دستکش‌های محافظ برای جلوگیری از تحریک پوست و استفاده از عینک برای محافظت از چشم‌های خود در برابر پاشش هر نوع شوینده یا ماده شیمیایی، ایمنی و سلامت خود را تضمین کنید.

گام سوم: شبکه چدنی و سرشعله‌ها را بردارید

کار نظافت را با برداشتن شبکه چدنی و سرشعله‌ها از روی صفحه اجاق گاز شروع کنید. این قطعات را معمولاً می‌توانیم به آسانی برداربم. آن‌ها را در سینک یا سطل پر از آب گرم و صابون قرار دهید تا در حین تمیزکردن بقیه اجزای اجاق گاز خیس شوند.

گام چهارم: سرشعله ها را تمیز کنید

از یک پارچه یا اسفنج مرطوب برای نظافت سطوح مشعل استفاده کنید و هر گونه زباله یا چربی پاک‌شدنی را از بین ببرید. برای لکه‌هایی که به‌راحتی پاک نمی‌شوند یا چربی‌های جمع‌شده در گوشه‌ها، از سرکه استفاده کنید. اگر باز هم پاک نشد از آب و جوش شیرین کمک بگیرید و خمیر ایجاد کنید. خمیر را روی نواحی کثیف بمالید و بگذارید چند دقیقه‌ای بماند. سپس با یک برس یا مسواک این قسمت‌ها را تمیز کنید. سرشعله را با آب تمیز کاملاً بشویید و بعد با حوله خشک کنید.

گام پنجم: صفحه اجاق گاز را پاک کنید

برای تمیز کردن صفحه اجاق گاز از یک ماده پاک‌کننده چربی‌زدا استفاده کنید یا مخلوطی از مایع ظرفشویی و آب داغ را روی آن اسپری کنید. صبر کنید تا ماده تمیزکننده چند دقیقه‌ای روی صفحه اجاق گاز بماند تا چربی‌ها سست و قابل پاک کردن شوند. برای تمیزکردن لکه‌های چربی سخت، پیش از اسپری مواد پاک‌کننده، روی صفحه اجاق گاز کمی جوش شیرین بپاشید. برای نظافت اجاق گازهای با صفحه شیشه‌ای از مواد شوینده ملایم استفاده کنید و از استفاده از اسکاچ‌هایی زبری که ممکن است موجب ایجاد خط و خش بر سطح شیشه شود، پرهیز کنید. پیش از استفاده از هر شوینده شیمیایی قوی، حتما کتابچه دستور کار با اجاق گاز را مطالعه کنید و طبق توصیه‌های سازنده از شوینده‌ها استفاده کنید. در مورد صفحه‌های استیل هم مراقب باشید از اسکاچ یا سیم ظرفشویی بسیار زبر که می‌تواند موجب خط افتادن بر سطح استیل شود استفاده نکنید. اگر سطح شیشه‌ای یا استیل اجاق بسیار کثیف و با شیوه مورد اشاره در این راهنما تمیز نمی‌شود، بهتر است با تعمیرکار مجاز یا کارخانه سازنده تماس بگیرید تا راهنمایی های خاص را دریافت کنید و مانع آسیب دیدن صفحه اجاق شوید.

گام ششم: حالا وقت شست‌وشوی کلی است

از یک برس یا اسفنج نرم برای تمیز کردن اجزای مختلف اجاق گاز استفاده کنید. چشمتان دنبال جاهایی مانند اطراف مشعل‌ها و ولوم‌ها باشد که معمولا چربی‌ها بیشتر جمع می‌شوند. از حرکات دایره‌ای دست برای از بین‌بردن چربی و لکه‌ها در هر جایی از اجاق گاز استفاده کنید.

گام هفتم: شبکه‌ها و سرشعه‌های مشعل را تمیز کنید

همان موقع که صفحه اجاق گاز را با ماده پاک‌کننده خیس کردید، شبکه‌های چدنی و سرشعله‌ها را از آب خارج کرده و با برس یا اسفنج آن‌ها را بشویید. از مخلوط مایع ظرفشویی و آب داغ یا سرکه برای تجزیه بهتر چربی‌ها استفاده کنید. شبکه‌ها و سرشعله‌ها را کاملا با آب تمیز بشویید و کنار بگذارید تا خشک شوند.

گام هشتم: بقایای چربی‌ها را پاک کنید

پس از شست‌وشوی اجاق گاز، از یک پارچه میکروفایبر تمیز یا اسفنج استفاده کنید تا باقیمانده مواد پاک‌کننده و چربی‌های احتمالی را کاملا پاک کنید. پارچه یا اسفنج را مرتباً در آب تمیز بشویید تا از انتشار چربی‌های چسبیده به آن به سایر اجزای اجاق گاز جلوگیری کنید.

گام نهم: شست‌وشوی پایانی و خشک کردن را انجام دهید

وقتی تمام اجزای اجاق گاز را پاک کردید، آن را به‌طور کامل با آب تمیز بشویید تا از پاک‌شدن بقایای مواد پاک‌کننده مطمئن شوید. برای خشک کردن کامل سطح اجاق گاز از یک پارچه میکروفایبر خشک استفاده کنید.

گام دهم: مونتاژ مجدد اجزا و بررسی نهایی

وقتی اجاق گاز تمیز و خشک شد، شبکه‌های چدنی و سرشعله‌ها را مطابق با موقعیت اصلی خود دوباره سرهم کنید. از این فرصت برای نظافت و خشک کردن ولوم‌ها و سایر قطعات جدا شدنی استفاده کنید. در نهایت، همه اجزای اجاق گاز را یک بار با یک پارچه تمیز و خشک کنید تا مطمئن شوید بدون لک است.

نکات مهم برای نظافت و نگهداری بهینه اجاق گاز

 • نظافت موارد جزئی را به تأخیر نیاندازید: هنگام آشپزی وقتی می‌بینید چیزی روی اجاق گاز پاشید، همان موقع پاک کنید تا از سفت شدن و دشوار شدن نظافت آنها جلوگیری کنید.
 • نظافت اساسی منظم: برای جلوگیری از تجمع چربی‌ها و اطمینان از عملکرد بهینه، حداقل ماهی یک بار نظافت اساسی اجاق گاز را در برنامه نظافت کلی خانه داشته باشید.
 • احتمال نشتی گاز را بررسی کنید: با انجام آزمایش آب و صابون روی اتصالات و شیلنگ‌های گاز، هر چند وقت یک بار صحت عملکرد اجزای اجاق گاز خود را از نظر نشت گاز بررسی کنید.

نظافت و نگهداری منظم اجاق گاز، برای تضمین ایمنی، حفظ کارامدی و ظاهر زیبای اجاق گاز شما ضروری است. با دنبال کردن ده گام مورد اشاره در این راهنما و گنجاندن برنامه تمیز کردن منظم اجاق گاز در روال کارهای نظافت خانه، می‌توانید از دوام و عملکرد مطلوب اجاق گازهای «کن» مطمئن باشید.